Amit az elektroszmogról tudni érdemes

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság fontos feladatának tartja, hogy tevékenységéről, a hírközlés fejlődése érdekében meghozott döntéseiről, közérdeklődésre számot tartó témáiról, közügyekhez kapcsolódó lépéseiről lehetőleg minden érintetthez eljuttassa a lényeges információkat. A hatóság egyik alapvető célja, hogy minden magyar állampolgár egyenlő esélyekkel férjen hozzá az infokommunikációs javakhoz, amelynek egyik előfeltétele, hogy ehhez a szolgáltatók létrehozzák és üzemeltetessék a megfelelő infrastrukturális hálózatot.

De nyilván sokak körében felmerülnek az elektroszmoggal kapcsolatos kételyek, hogy vajon veszélyes-e egy rádióállomás közelében lakni, vagy okozhat-e hosszú távon komolyabb egészségügyi problémát egy mobilállomás közelsége, vagy tisztázatlan, hogy azok az elektronikai eszközök - mobiltelefon, a tévé vagy a mikró -, amelyek mindennapjaink részévé váltak, szintén bocsájtanak-e ki magukból elektroszmogot? Tisztán látni a körülményeket, informálódni a mérési lehetőségekről természetes és figyelemre érdemes igénye minden érintett állampolgárnak.

Az egészségi határértékre több intézmény is odafigyel, többek között a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, amely nemcsak a mobilbázis-állomások és rádióállomások telepítését felügyeli, de rendszeresen végez mérőszolgálati monitoring-tevékenységet is. Ennek keretében bárki igényelheti, hogy szakembereink a helyszínen mérjék meg az elektroszmog erősségét. Az eddigi több ezer mérés közül egy sem mutatott az egészségügyi határértéket meghaladó mértékű sugárzást. Mérés igényelhető továbbá az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Igazgatóságon is.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elkészített egy edukációs anyagot, amely támpontot ad abban, hogy mi is az az elektroszmog és miért érdemes róla beszélni:  

http://nmhh.hu/cikk/172968/4__1_dolog_amit_tudni_kell_az_elektroszmogrol

https://www.youtube.com/watch?v=e-YCrFFdPYs