Az influenza figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2017. január 09. és január 15. között a megye területén 1246 fő, az előző hetinél 88,8%-kal több beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A 100 ezer lakosra vonatkoztatott megyei megbetegedési arány 297,8% volt. A Székesfehérvári Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály illetékességi területén 338,7% (előző héthez képest 56,4%-os emelkedés), a Dunaújvárosi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály illetékességi területén 336,4% (előző héthez képest 203,3%-os emelkedés); a Móri Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály illetékességi területén pedig 107,6%(előző héthez képest 90,0%-os emelkedés). Mindhárom népegészségügyi osztály illetékességi területén növekedés volt tapasztalható. A megye egész területén a 100 ezer lakosra vonatkoztatott megbetegedési arány az utóbbi 3 hétben fokozatos növekedést mutat, a 2. héten elérte a járványos küszöb érték közel kétszeresét.
Az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz forduló betegek 40,1%-a a 0-14 éves; 34,1%-a a 15-34 éves; 19,2%-a a 35-59 éves és 6,6%-a a 60 éves, illetve az e feletti korosztályból került ki. A betegek több mint egyharmadát a gyermekek, több mint egyharmadát a fiatal felnőttek köréből jelentették.
Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a 2. héten a Székesfehérvári Járási Népegészségügyi Osztály illetékességi területén lévő egy óvodából érkezett jelentés. A megbetegedések a hét elején kezdődtek magas lázzal, felsőlégúti hurutos tünetekkel, hányással. A hiányzások aránya elérte az 55%-ot.
Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a 2017. év harmadik hetében a jelentést megelőzően érkezett jelzés 2 óvodai közösséget érintően. A Móri Járási Népegészségügyi Osztály illetékességi területén egy óvodában észlelték a légúti megbetegedések nagyobb számát. A megbetegedések a 3. hét elején kezdődtek, lázzal, köhögéssel, torokfájással, fülfájással, orrfolyással. A hiányzások aránya 72%-os volt. A Székesfehérvári Járási Népegészségügyi Osztály illetékességi területén lévő óvodában a megbetegedések a 2. hét végén kezdődtek magas lázzal, végtagfájdalommal, felsőlégúti tünetekkel. A hiányzások aránya 38%-os
Magyarországon 2016. 40. hetétől a jelentés elkészítéséig a beküldésre került légúti mintákból 63 betegnél igazoltak influenza A és egy betegnél influenza B vírus okozta fertőzést. Négy esetben adenovírus, egy esetben légúti óriássejtes vírus kóroki szerepét állapították meg. Magyarországon az európai helyzethez hasonlóan a H3N2 altípusú influenza A vírus dominanciája figyelhető meg, jelen szezonban azonosított influenza vírusok 75%-a ehhez az altípushoz tartozott.
Megyénk területéről a jelentés írásáig 3 influenza A(H3N2) vírus került azonosításra.
A kórházban ápolt betegek védelme érdekében 2017. január 19-től kórházi látogatási tilalom elrendelésére hívtuk fel a megye valamennyi fekvőbeteg ellátást nyújtó intézményét, minden osztályra kiterjedően. Az intézkedésre azért volt szükség, mert az influenza figyelőszolgálat adatai szerint a 100 ezer lakosra vonatkoztatott megbetegedési arány két járási hivatal népegészségügyi osztály és a megye illetékességi területén jelentősen meghaladta a járványos küszöb értéket, egy járási hivatal illetékességi területén jelentős emelkedés volt látható és a beküldött mintákból influenza vírus is kimutatásra került. A megye területéről származó több légúti mintából már kimutatásra került influenza vírus, valamint légúti tünetekkel járó közösségi halmozódások kerültek jelentésre. A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Móri telephelyén saját hatáskörben 2017. január 18-tól látogatási tilalmat rendelt el.
Európában már megkezdődött az influenza vírusok terjedése. A Járási Népegészségügyi Osztályoktól beérkezett heti jelentések alapján megyénkben influenza járvány van.
Az influenza megelőzésének legfontosabb eszköze a védőoltás, hatékony védelmet jelent a megbetegedés és annak súlyos, akár halálos szövődményeivel szemben is. A védőoltást ajánlott minden szezon előtt évente megismételni a vírus rendkívüli változékonysága miatt.
Az influenza megbetegedés súlyos lefolyása szempontjából fokozottan veszélyeztetettek a krónikus betegek, a szív- és érrendszeri, légúti, máj és vesebetegek, anyagcsere betegségben szenvedők, cukorbetegek, daganatos betegek és immungyengeségben szenvedők, rehabilitációs, ápolást, gondozást nyújtó egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápoltak, gondozottak, várandós kismamák, 60 év felettiek. Számukra az influenza elleni védőoltás térítésmentesen a háziorvosoknál rendelkezésre áll. Az influenza védőoltás élővírust nem tartalmaz, betegséget nem okoz, beadása nem jelent veszélyt a fejlődő magzatra.
Térítésmentes influenza védőoltásra jogosultak az állattartó telepeken dolgozók, akik baromfi, sertés tartásával foglalkoznak, illetve ezen állatok szállításával, feldolgozásával, megsemmisítésével foglalkoznak.
A védettség 10-14 nap alatt alakul ki. A védőoltást még érdemes az elkövetkező napokban beadatni.
Megyénkben a térítésmentes influenza elleni védőoltás kétharmada már beadásra került, a jogosultak számára azonban még rendelkezésre áll a szükséges mennyiség.
A megbetegedettek forduljanak orvoshoz, tartsák be kezelőorvosuk tanácsait, a mihamarabbi gyógyulás és a további fertőzések elkerülése érdekében.
A következő intézményeket érinti a látogatási tilalom:
Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház, Székesfehérvár, Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet, Dunaújváros Sirály Egészségügyi és Szociális Szolgáltató Nonprofit Kft., Kincsesbánya Hársfalevél Egészségügyi Nonprofit Kft., Alcsútdoboz Magyarországi Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthona, Ráckeresztúr
(Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály)