Települési tájékoztató

Fűtés során is figyeljünk a biztonságra

Az elmúlt évek lakástüzeinek hatvanegy százaléka, a szén-monoxid-mérgezéseknek a hatvan százaléka a fűtési időszakban történt, ezért az előttünk álló hónapokban fokozott odafigyelés szükséges.

A fűtőeszközöket évente egyszer érdemes ellenőriztetni, és ha szükséges, kitisztíttatni. Figyeljünk a tüzelő megfelelő tárolására és a helyes fűtési technikára. A tűzifát, a gyújtóst a fűtőeszköztől távolabb helyezzük el. A kipattanó szikrák ellen használjunk szikrafogót. Kerüljük a nedves, kezelt fával, szeméttel fűtést, mert ezek fokozzák a kéményben a korom és kátrány lerakódását. A kémény falán lerakódott korom- és kátrányréteg meg fog gyulladni, és a tűz könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére is.

Ha a régi kéményt javították, felújították, átalakították, vagy új fűtőeszközt csatlakoztattak hozzá, esetleg új kéményt építettek, akkor azt csak azután lehet használni, ha azt kéményseprő helyszíni műszaki vizsgálat során ellenőrizte és a kéményről megfelelőségi nyilatkozatot állított ki. Olyan kéményt használni, amelyik nem rendelkezik megfelelőségi nyilatkozattal, nemcsak tilos, hanem életveszélyes is!

Magánszemélyeknek az ingyenes lakossági kéményseprést a katasztrófavédelem végzi. A társasházakban élőkhöz az év elején közzétett sormunkaterv alapján érkezik kéményseprő, a családi házakban élőknek előzetesen időpontot kell foglalniuk. Ezt kezdeményezhetik a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ weboldalon, vagy a 1818-as telefonszámon, a 9-es, majd 1-es nyomógomb választásával.  Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést. A téli időszakban a kéményellenőrzésre megbeszélt napon már ne gyújtsunk be, hogy ne forró környezetben kelljen dolgoznia a kéményseprőnek.

Fejér vármegyében idén november közepéig már 220 lakás gyulladt ki, tűz miatt huszonhárom otthon vált lakhatatlanná. Egy ember életét vesztette, tizenhatan megsérültek. Lakástűzben a legnagyobb veszélyt a keletkező füst belégzése jelenti. Nem kell nagy tűz ahhoz, hogy tragédia történjen, elég egy egy négyzetméteres, sőt akár néhány négyzetcentiméteres tűz. A 220 tűzzel érintett lakás közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és segítséget hívni. A lakástüzek áldozatai leggyakrabban egyedül élő idős emberek, ezért részükre érdemes olyan füstérzékelőt vásárolni, amely füst esetén nemcsak hangosan sípol, hanem jelzést küld a hozzátartozó okostelefonjára is.

Szén-monoxid miatt idén már 32 alkalommal riasztották a tűzoltókat Fejérben. Ez a színtelen, szagtalan, íztelen, mérgező gáz a nyílt lánggal üzemelő fűtőberendezés működése közben keletkezik akkor, ha a helyiségben nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Mindegy, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűtünk. Ha elérhető a fűtőeszköz égéstere, látható a láng, akkor gondoskodni kell a légbevezetésről. Nem elég néha ablakot nyitni, állandó, automatikus szellőzésre van szükség. Mivel a szén-monoxidot sem az emberek, sem az állatok nem tudják kiszagolni, nélkülözhetetlen egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt beszerezni ott, ahol ilyen nyílt lánggal működő eszközzel fűtenek vagy melegítik a vizet. A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján. Az érzékelőt a fűtőeszköztől vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzük el, és figyeljünk a szavatossági idejükre.

 

https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok

 

Az októberi online katasztrófavédelmi teszt is a fűtési időszakkal kapcsolatos hasznos tudnivalókkal foglalkozik, kitöltésével tudását is tesztelheti.

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeQ0lbqvV4Uyq7vSGJ-SsQkVOvj4PgtPhElKEXWtxwzR229CQ/viewform